מי אנחנו?

ארגון בעלי הדירות הארצי למיגון וחיזוק המבנים המסוכנים בישראל, נוסד ע"י טל ברוך (TABA קידום פרויקטים), במטרה לאגד, ולייצג את בעלי הדירות במבנים המסוכנים בישראל, לשמש כארגון לובי כלל ארצי שיפעל מטעם בעלי הדירות, ולמענם, יפעל לקידום חקיקה, להעלאת המודעות הציבורית לחשיבות שבמיגון וחיזוק המבנים הישנים וחשיבות מיזמי תמ"א 38 ופינוי בינוי, ארגון שיפעל לאגד את בעלי הדירות בכל המבנים המסוכנים בישראל, כדי לייצר עמדות כוח ופעילות מול הרשויות, פוליטיקאים ועוד, ויפעל במטרה לקדם ולחזק את תחום ההתחדשות העירונית בישראל, כאשר מטרת העל היא להכריז על התחום כתכנית חירום ברמה הלאומית, ולפעול מידית וללא דיחוי לחיזוק ומיגון כל המבנים המסוכנים בישראל, במרכז ובפריפריה. 

למה צריך אותנו?

לצערנו בתקופה האחרונה, תחום ההתחדשות העירונית סופג מהלומות חדשות לבקרים, ראשי ערים מתנגדים לתכנית מצילות חיים, רשויות תכנון מאיימות לבטל את תכנית תמ"א 38, וועדות לתכנון ובנייה מוציאות סירובים לפרויקטים מצילי חיים, שינויי חקיקה מאיימים לפגוע בתחום, ובעיקר בתכנית תמ"א 38 לאחר שסוף סוף התחילה לרקום עור וגידים, ואשר מטרתה העיקרית היא חיזוק מבנים והצלת חיים. דיירי המבנים המסוכנים הם הגורמים שנמצאים בסיכון הכי גבוהה ותלויים בהצלחת הפרויקטים מצילי החיים, אך נכון להיום אין להם ייצוג הולם מול הרשויות, מול המדינה או מול ראשי הערים וגורמי התכנון השונים, ומטרת ארגון הלובי הארצי היא לייצר עבורם לראשונה בתולדות המדינה, עמדות כוח מול הרשויות ומקבלי ההחלטות.

מה היעדים ארוכי הטווח שלנו?

קידום חקיקה אגרסיבית לשיפור התחום

לקדם יוזמת חקיקה שתכריז על ההתחדשות העירונית פרויקטי המיגון- כתכנית חירום ברמה הארצית, תוך הבנה שכיום מיליוני תושבים חיים במבנים בסיכון גבוהה לפגיעה של טילים או קריסה מרעידות אדמה, ותוך הבנה שמיזמי ההתחדשות העירונית הן מיזמים מצילי חיים, ובעלי חשיבות עליונה כמיזמים חברתיים שמקדמים צמצום פערים בין תושבי השכונות, חידוש פני העיר, וביטחון התושבים.

להביא לשינוי רחב

להביא לשינוי רחב היקף שבסופו כל בניין ישן שלא ממוגן ולא עומד בתקני ממ"ד או רעידות אדמה יחוזק, ימוגן ויחודש.

העלאת המודעות החברתית והפוליטית

לפעול להעלאת המודעות הציבורית לחשיבות התחום ולהעלאת השיח הציבורי והפוליטי לקראת הבחירות הקרובות ובכלל.

קידום תחום ההתחדשות העירונית

קידום תחום ההתחדשות העירונית, במטרה לחדש את ישראל, להתמודד עם הפערים החברתיים, לחדש את ערי הפריפריה, לייצר שיקום שכונות אמיתי, לפעול לחיזוק מרכזי הערים, ולייצר יחידות דיור חדשות באזורי הבנויים, על חשבון שטחים פתוחים, לעודד בנייה חדשה, ולחזק אזורים מוחלשים.

מה היעדים המידיים שלנו?

לפעול להתאגדות מסיבית ככל שניתן של בעלי דירות ודיירי המבנים המסוכנים בישראל , על מנת לייצר עמדות כוח מול פוליטיקאים ראשי ערים, וגורמי תכנון, במטרה לקדם שינויי חקיקה ארציים ועירוניים, שיקדמו מימוש פרויקטים מצילי חיים כגון תמ"א 38 ופינוי בינוי בכל הארץ, לרבות מיזמי תמ"א 38, ולרבות מיזמי פינוי בינוי, במרכז וגם בפריפריה, ולקדם התחייבות פוליטיקאים טרם הבחירות הקרובות לשלוש העקרונות הבאים-

  • קידום יוזמה שתכריז על התחום כתכנית חירום לאומית, וכפועל יוצא לייצר  חקיקה לקידום מידי של מיזמי התחדשות מצילי חיים.
  • התחייבות לחידוש והארכת תוקף תכנית תמ"א 38 ל 5 שנים נוספות.
  • קידום תכנית מיידית של ניוד זכויות מהפריפריה למרכז, על מנת שניתן יהיה לקדם מיזמי התחדשות חיזוק ומיגון ומיגון גם בפריפריה.

מה צריך לעשות אם אני נציג או בעלים של דירה במבנה מסוכן?

1. הצטרפות לארגון איננה עולה כסף, ומצריכה רק מילוי פרטים (ראו מטה), כולל שם, תעודת זהות, כתובת הנכס (הדירה), וכתובת מייל לעדכונים.
2. חברות בארגון לובי בעלי הדירות היא חשובה מאד. ככל שנייצר בסיס כוח גדול יותר, כך נוכל להניע מהלכים גדולים ורחבים יותר, לכן חשוב שנגיע לתמיכה רחבה וחברות של בעלי דירות רבים ככל שניתן, גם ברמה העירונית (כמות גדולה של בעלי דירות בעיר מסוימת אשר יהיו חברים בארגון יגדילו את כוחנו מול הרשות המקומית באותה עיר), וגם ברמה הארצית (ככל שנהיה גדולים יותר, פוליטיקאים יתייחסו אלינו ויקשיבו לנו יותר).

מוביל התנועה

טל ברוך, משפטן בהשכלתו, הקים את חברת TABA בשנת 2012 כמנהלת ייחודית שיוזמת מיזמי התחדשות עירונית, מייצגת ומלווה בעלי דירות במתחמי פינוי בינוי רבים, ותמ"א 38 בבנייני מרכזי הערים- מתוך מחשבה חברתית להטיב עם בעלי דירות, לתת להם לשלוט על התהליך בליווי מקצועי, וליזום פרויקטים מסובכים מטעמם. במסגרת הפעילות בשנים האחרונות יזם טל פרויקטים גדולים של פינוי בינוי, תמ"א 38, ויצר מוצר חדש וייחודי בתחום- שמטיב עם בעלי הדירות והשכונות, טל עובד מול כל הרשויות המקומיות ומכיר מקרוב את הבעיות. בנוסף, טל משתתף פעיל בכנסת בדיונים של הקמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בדיוני חקיקת חוק המארגנים בכנסת, מרצה בכנסים והשתלמויות רבים בתחום, ונואם מול בעלי דירות כל ערב בכנסים בכל הארץ, ובנוסף מרצה במכללת אורט בקורס מימוש פרויקטים וניהול סיכונים בהתחדשות עירונית.

"מזה 8 שנים אני מסתובב ערב ערב בחוגי בית בשכונות במרכז הארץ ובפריפריה, וכן בבנייני מרכזי הערים במרכז, מבין טוב את הצרכים של התושבים את הבעיות והחסמים הקיימים בדרך להתחדשות ואני מאמין שיש כאן כוח פוליטי אדיר שניתן למנף (מיליוני בעלי דירות עם צורך ורצון אדיר לקדם את ההתחדשות)".

המצב כיום הוא שמאות אלפי בעלי דירות, ומשפחותיהם (מיליוני אנשים), ממתינים להתחדשות, מודעים לבעיות, מצפים כבר שנים להתחדשות, רובם מותשים ומיואשים מהקשיים הרבים ומהסחבת, לחלקם זו ההזדמנות היחידה לשפר את רמת החיים, להחזיר לעצמם את הכבוד, להדביק את הפער ולצמצם את הבדלי המעמדות- אמא שהביאה ילד לעולם רוצה לגדל את הילד בשכונה חדשה, ולא בדירת שיכון מתפוררת ללא ביטחון, ללא ממ"ד ועם פחד מרעידות אדמה, פנסיונר שעבד כל חייו רוצה להעביר את חייו המבוגרים בכבוד, בבניין עם מעלית, עם אור בחדר המדרגות, מגיע לו.

 החשיבות היא עצומה:

 חשיבות ביטחונית– מבנים ישנים עם סכנה מרעידות אדמה, מלחמות איומי טילים (דירות ללא ממ"ד). 

  • חשיבות חברתית משיכה של אוכלוסיות חזקות לאזורים מוחלשים, גיוון תמהיל חברתי חידוש שכונות, שיפור החינוך.
  • חשיבות עירונית סביבתית  שדרוג וחידוש השכונות, פיתוח סביבתי (בעיקר במיזמי פינוי בינוי), שיפור וחידוש תשתיות (לוקחים שכונה ישנה רקובה ומתפוררת ומתכננים שכונה חדשה לפי תקנים מודרניים וצרכי העירייה). מרכז עיר חזק יוצר עיר חזקה שמעודדת את הסביבה שלה.
  • משבר הדיורפוטנציאל לתוספת מסיבית של יחידות דיור במרכזי הערים והשכונות הישנות במקום ניצול של שטחים ירוקים ובנייה של ערים חדשות. קרקע היא משאב מאד מוגבל, ועתיד הבנייה בישראל הוא בהתחדשות העירונית.

 בעיות וחסמים עיקריים כיום– אי וודאות תכנונית, רוב הפרויקטים תקועים, קשיים בארגון קשיים בתכנון, פרויקט תמ"א נקודתי לוקח 5 שנים במקרה הטוב, הליכים מגיעים גם ל 10 שנים, בפינוי בינוי גם ל 20 שנה, המון מתחמים תקועים כבר שנים.

 אנחנו מאמינים שיש כאן כוח פוליטי אדיר ששוכב מתחת לשכבה דקה שמסתירה אותו, ורק מנסה לפרוץ החוצה, זה עניין של זמן, והגיע הזמן שהמדינה תקשיב גם לתושבים. הגיע הזמן להתאגד!

 אנחנו מאמינים שיש כאן הזדמנות לתכנית בסדר גודל לאומי שניתן ליישם, עם חזון, הבסיס כבר קיים, זה הזמן, וזה צריך להגיע ממפלגת שלטון, הנושא הזה חשוב מדי, וראוי ביותר, כדי שיהיה חלק מהשיח לקראת הבחירות הבאות, כיום יותר מאי פעם, וזה הזמן שמפלגות פוליטיות יאמצו את התכנית שלנו ויובילו מהפך.

 

אם אתם בעלי דירות, או דיירים בבניין מסוכן הזקוק לחיזוק או מיגון - הצטרפו אלינו עכשיו – מלאו פרטים שנוכל להיות בקשר ולפעול במשותף. הצטרפו עכשיו.